[Pilzno]Czy możliwa jest zamiana zabezpieczenia kredytu?

[Pilzno]Czy możliwa jest zamiana zabezpieczenia kredytu?

Postprzez niki » 9 lip 2014, o 14:21

Witam
Jakiś czas temu wiozłem kredyt pod zastaw działki, działka owa jest mi teraz potrzebna czy w związku z zaistniałą sytuacją mogę zamienić zabezpieczenie kredytu z tej działki na inną nieruchomość jaką jest moje mieszkanie, chcę tego dokonać w w Raiffeisen?
Czy ktoś z was wie jak wygląda taka procedura zamiany, oraz jakie muszę ponieść w związku z tym koszty? Nadmienię tylko, że obecnie kredyt w CHF, to działka która jest warta mniej niż wartość zadłużenia, a mieszkanie czyli proponowane zamienne zabezpieczenie jest warte więcej niż wartość mojego obecnego zadłużenia.

Re: [Pilzno]Czy możliwa jest zamiana zabezpieczenia kredytu?

Postprzez max » 9 lip 2014, o 14:26

Dzień dobry
Z tego co mi wiadomo, to jakiekolwiek zmiany w kredytach udzielanych w CHF raczej są niemożliwe! A jeśli już to tylko i wyłącznie pod warunkiem spłaty i zaciągnięcia nowego kredytu, w PLN, nie pomijając badania zdolności kredytowej i warunków aktualnie obowiązujących.

Postprzez janko10 » 9 lip 2014, o 14:31

Witam
Nie zgodzę się. Są jak najbardziej możliwe w CHF i zazwyczaj kończą się pozytywnym rezultatem.

Myślę więc, że Raiffeisen Polbank w twoim przypadku pozytywnie rozpatrzy wniosek tym bardziej że zmiana następuje na korzyść banku.

Postprzez misiek » 9 lip 2014, o 14:36

Jak zawsze w bankach wygląda to przeróżnie. Złożyć wniosek możesz zawsze i sprawdzić na własnym przykładzie, ponieważ bank podchodzi indywidualnie do klienta.
Mi się nie udało dokonać takiej zamiany w Raiffeisen Polbank;-(((.

Postprzez tadek » 9 lip 2014, o 14:43

Witam
Zazwyczaj w każdym banku można wystąpić z wnioskiem o zmianę zabezpieczenia - pod warunkiem, że zamiana nie jest gorsza niż wcześniejsza oferta. W twoim przypadku mieszkanie jest dużo lepszym zabezpieczeniem od działki i to w dodatku o przedstawiającym wyższą wartości.

Koszty: to na pewno opłata za aneks ok. 200 zł.

Natomiast koszty dodatkowe przedstawiają się następująco:
koszt wpisu nowej hipoteki 200 zł
koszt wyceny mieszkania ok. 450-550 zł
koszt wykreślenia hipoteki z KW dla działki 100zł
PCC3 19 zł
ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych ( ok. 0,08% SU rocznie )

Postprzez niki » 9 lip 2014, o 14:52

Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Próbowałem zapytać w banku - niestety nie łatwo się doczekać na odpowiedz. Wiem tylko tyle, że zmienią się warunki kredytu - niestety nie mają pojęcia na jakie. Aby uzyskać informację jakie będą nowe warunki muszę wystąpić z wnioskiem a wycena nieruchomości robiona przez bank to ok 500 zł, a aneks to kolejne 500 zł!!!!! A bez tej wpłaty niczego się nie dowiem!!!!;-(((

Postprzez adek » 9 lip 2014, o 14:54

Tak to już jest w naszej rzeczywistości, najpierw musisz solidnie zapłacić, aby się czegokolwiek dowiedzieć!!!!

Postprzez milosz » 9 lip 2014, o 14:57

Witam
Mi w odpowiedzi z banku napisali, że najpierw trzeba sprawdzić zapisy umowy kredytowej, czy nie ma tam jakichś ograniczeń, oraz mam się liczyć z możliwością oceny zdolności kredytowej.

Postprzez henio » 9 lip 2014, o 15:46

Witam, jestem w podobnej sytuacji jak niki,także chciałem dokonać podobnej zamiany, również na bardziej korzystną dla banku. W odpowiedzi mi napisali, że trzeba sprawdzić zapis umowy kredytowej, czy nie ma ona jakichś ograniczeń, oraz żebym się liczył z możliwością podwyższenia marży, gdyby bank chciał wykorzystać aneks i zmienić warunki finansowe np. wzrost o 5-6%.
Mam pytanie czy jeśli nie ma przeciwwskazań w umowie, a zdolność jest ok, to mają prawo mi podwyższyć marżę czy nie?

Postprzez żanet33 » 9 lip 2014, o 15:56

Witam,
Jeżeli w umowie nie ma warunków pod którymi bank może podwyższyć marżę to niech się pan nie martwi bo zmiana zabezpieczeń nie ma wpływu na warunki cenowe. Inna kwestią jest to, że bank może się nie zgodzić na proponowana przez pana zamianę mimo, że jest dla banku korzystniejsza.
Kompromisem pomiędzy bankiem a klientem jest aneks. Za obustronną zgodą można zmienić wszystko, a jeżeli klient zgodzi się na podwyższenie marży w zamian za zamianę to podpisując aneks tak się stanie. Prowizję za aneks płaci się dopiero przy podpisywaniu aneksu, a nie na wstępnym etapie składania wniosku, ponieważ dotyczy ona zmian co do umowy, a nie co do decyzji. Uczulam, żeby pan sobie zastrzegł we wniosku, że nie akceptuje pan warunków cenowych podanych przez bank - i proszę zaczekać na ich decyzję.

Następna strona

Powrót do Kredyt konsolidacyjny hipoteczny i refinansowy